Świętowano Dożynki Gminne 2019

W dniu 1 września świętowano Gminne Dożynki zorganizowane przez społeczność Grębowa. Święto Plonów rozpoczęto przejściem barwnego korowodu dożynkowego

, na czele którego w zaprzęgu konnym jechali starostowie dożynek - Iwona Pluciński i Konrad Patalas z Grębowa. Uroczystą koncelebrowaną mszę świętą w sali wiejskiej odprawili ks. kanonik Sławomir Siewkowski i ks. Piotr Sobiś. Dalsza część uroczystości przebiegała na placu przed salą. Podczas ceremonii obrzędowej panie ze zespołu ALE BABKI! dokonały tradycyjnego ośpiewania wieńca dożynkowego, a następnie starostowie przekazali bochen chleba symbolizujący tegoroczne plony na ręce Wójta Gminy Mariusza Dymarskiego. Wójt wraz z gospodarzem dożynek – sołtysem wsi Grębów Grzegorzem Czajką oraz starostami podzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości. W swym przemówieniu Wójt Gminy podziękował rolnikom za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów. Podkreślił, że w tym roku wdzięczność mieszkańców za zebrane plony powinna być szczególna z racji długiej posuchy, która rodziła duże obawy. Nawiązując do rocznicy wybuchu II wojny światowej wskazał również na konieczność docenienia tego, że żyjemy w czasach pokoju.
Przyśpiewki obrzędowe  wykonane przez Zespół „Ale Babki” działający przy Stowarzyszeniu „OdNowa” z Rozdrażewa towarzyszyły wręczaniu chlebków przedstawicielom sołectw i zaproszonym gościom. Święto Plonów uświetnił też występ dzieci z miejscowej szkoły filialnej. Zgodnie z tradycją o podniebienia uczestników Dożynek zadbały panie z  miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały przygotowane przez siebie wypieki, kawę i inne potrawy. Uroczystość poprowadzoną przez Magdalenę Genderkę - Pieprzka i Jarosława Bartczaka zakończono zabawą taneczną.
Foto galeria (pobierz)